Darmowa dostawa od 399,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czym malować maszyny rolnicze, aby zyskać na czasie i trwałości?

2024-02-08
Czym malować maszyny rolnicze, aby zyskać na czasie i trwałości?

Regularne malowanie maszyn rolniczych wpływa na ich estetyczny wygląd oraz na ochronę przed korozją. Dobrze dobrane i równomiernie nałożone farby wyróżniają się trwałością, zabezpieczając karoserię podczas pracy w wymagających warunkach, na przykład w przypadku narażenia na uderzenia, tarcie, wilgoć czy zmienne temperatury. Aby uzyskać jak najlepsze efekty malowania i jednocześnie skrócić czas jego trwania, warto wyposażyć się w profesjonalne narzędzia. W poniższym artykule przedstawiamy najpopularniejsze techniki nakładania lakieru do maszyn rolniczych, a także omawiamy ich zalety oraz wady.

Sposoby malowania maszyn rolniczych — jak dobrać najlepszą metodę?

Wybór odpowiednich narzędzi do nakładania farby zależy od wielu czynników. Duże znaczenie mają umiejętności osoby, która podejmuje się malowania, a także dostępny budżet czy wybrane lakiery do maszyn rolniczych. Najczęściej stosuje się takie akcesoria jak:

  • pędzel — cieszy się dużą popularnością ze względu na niską cenę i wysoką dostępność. W wielu sklepach z łatwością znajdziesz modele zarówno w większych, jak i mniejszych wymiarach. Dzięki temu świetnie sprawdzi się podczas malowania detali czy trudno dostępnych miejsc. Jest to jednak narzędzie, które wymaga największych umiejętności — nakładając lakiery do maszyn rolniczych pędzlem, musisz pamiętać o precyzji i nakładaniu warstw o tej samej grubości,
  • wałek — to narzędzie, które pozwala na szybkie i równomierne pokrycie farbą większych powierzchni. Dlatego jest chętnie wybierany do malowania dużych maszyn rolniczych, na przykład kombajnów czy przyczep. Może jednak sprawiać trudności przy nierównych fragmentach lub detalach,
  • pistolet natryskowy — malowanie natryskowe to nowoczesna technika, która cieszy się coraz większą popularnością. Pozwala na szybkie, równomierne i efektywne nałożenie lakieru, zapewniając profesjonalne wykończenie. Niewątpliwą zaletą jest łatwe nakładanie warstw farby o równej grubości. Malowanie natryskowe wymaga jednak inwestycji w dobry sprzęt i niekiedy wiąże się z większą stratą farby przez rozpylanie w powietrze.

Warto pamiętać, że przy malowaniu natryskowym duże znaczenie ma odpowiednia konsystencja farby. Lakiery do maszyn rolniczych zwykle należy wymieszać we wskazanej przez producenta proporcji z rozcieńczalnikiem. Dobrym pomysłem będzie wybór produktów tej samej marki. Dzięki temu zyskasz pewność, że łatwo się ze sobą połączą, gwarantując estetyczny efekt. Wysokiej jakości lakiery do maszyn rolniczych oferują między innymi producenci Wilckens czy Agtech, których artykuły są dostępne w sklepie e-farby.eu.

Malowanie maszyn rolniczych — przygotowanie odpowiedniej powierzchni

Niezależnie od wybranej metody malowania zwróć uwagę na odpowiednie przygotowanie powierzchni. Aby zyskać lepszą przyczepność farby i jej większą trwałość, usuń wszelkie zanieczyszczenia, pozostałości starego lakieru oraz ewentualne ślady rdzy. Do tego celu możesz wykorzystać papier ścierny, szlifierkę lub druciane szczotki (w przypadku trudno dostępnych miejsc). Pamiętaj również o nałożeniu dobrze dobranej farby podkładowej, która zapewni lepszą ochronę przed korozją.

Polecane

pixel