Farba podkładowa do maszyn rolniczych i budowlanych — wszystko, co warto wiedzieć o jej wyborze
Wybór odpowiedniej farby podkładowej ma duży wpływ na ochronę maszyn rolniczych i budowlanych przed korozją. Ponadto dobrze dobrany podkład zwiększa wytrzymałość wierzchnich warstw lakieru i ułatwia malowanie, zmniejszając zużycie kolorowej farby. Dlatego przed wyborem konkretnego produktu warto upewnić się, że wyróżnia się on wysoką jakością i nadaje się do poszczególnych części pojazdu. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak wybrać, a następnie nałożyć farbę podkładową, aby dobrze wykorzystać wszystkie jej właściwości.
Jakie korzyści ma dobrze dobrana farba podkładowa?
Liczne zalety wynikające z zastosowania profesjonalnej farby podkładowej sprawiają, że jest ona niezbędnym elementem malowania wszystkich maszyn narażonych na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Tym, co wyróżnia te farby, są między innymi:
- lepsza ochrona przed korozją, przede wszystkim podczas pracy w deszczu, mrozach i trudnych warunkach, gdzie pojazd jest narażony na tarcia, obicia czy zarysowania,
- zwiększenie przyczepności wierzchnich warstw lakieru, dzięki czemu cechują się one większą trwałością,
- wyrównanie powierzchni malowania, co ułatwia nakładanie lakieru i pozwala zmniejszyć jego zużycie.
Wysokiej jakości farby podkładowe, na przykład marek Wilckens czy Agtech, cechują się elastycznością. Oznacza to, że łatwo docierają nawet do trudno dostępnych miejsc, co skraca czas malowania. W połączeniu z szybkim wysychaniem przygotowanie pojazdu do nakładania kolejnych warstw lakieru przebiega sprawnie i zajmuje niewiele czasu. Warto jednak pamiętać, by do malowania przystępować w słoneczne, ciepłe dni, gdy wilgotność powietrza nie jest zbyt wysoka.
Wybór i nakładanie farby podkładowej — o czym należy pamiętać?
Przed podjęciem decyzji dotyczącej wyboru farby podkładowej warto pamiętać o kilku czynnikach. Duże znaczenie ma dopasowanie produktu do poszczególnych elementów. Przy malowaniu bloku silnika czy kolektora wydechowego zwróć szczególną uwagę na temperaturę, do której dopasowana jest farba. Dzięki temu unikniesz jej łuszczenia się czy pękania. Oprócz tego warto dobrać farbę podkładową do lakieru wierzchniego — łatwym rozwiązaniem będzie wybór produktów od tego samego producenta. W efekcie zyskasz większą pewność co do trwałości i dobrego dopasowania kolorów.
Profesjonalni producenci oferują farby podkładowe o różnych właściwościach. Najczęściej spotkasz się z farbami tlenkowymi (do powierzchni, na których pojawiła się już rdza), chroniącymi przed rdzą (do maszyn bez oznak korozji) czy przeznaczonymi do gruntowania (w celu lepszego wyrównania powierzchni). Niezależnie od wyboru każdy podkład należy nakładać na oczyszczoną i odtłuszczoną powierzchnię.