Darmowa dostawa od 399,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak pomalować ciągnik, aby zabezpieczyć go przed korozją?

2024-02-08
Jak pomalować ciągnik, aby zabezpieczyć go przed korozją?

Trudne warunki pracy zwiększają ryzyko korozji. Maszyny rolnicze, które w sezonie są narażone na działanie wilgoci, niskich temperatur, promieniowania UV oraz silnych substancji chemicznych (na przykład nawozów) są bardziej podatne na rdzę. Duże znaczenie mają również uszkodzenia mechaniczne, takie jak uderzenia czy tarcia, które dodatkowo mogą naruszać lakier i karoserię. Dlatego ważnym elementem dbania o pojazd jest jego regularne malowanie, a przy tym usuwanie ewentualnych oznak rdzy. Czy wiesz, jaki lakier do ciągników wybrać i jak sprawnie odnowić farbę?

Wybór sprzętu do malowania ciągników — jakie akcesoria są niezbędne?

Przed przystąpieniem do malowania warto upewnić się, że masz wszystkie niezbędne narzędzia. Kompletowanie sprzętu warto rozpocząć od wyboru farby, najlepiej na bazie żywic. Dobrze dobrane lakiery do ciągników powinny być dopasowane kolorystycznie do maszyny. Dlatego producenci, na przykład Agtech czy Wilckens, oferują produkty, które idealnie komponują się z poszczególnymi markami ciągników. Z kolei w profesjonalnych sklepach, takich jak e-farby, znajdziesz spis wielu marek z przypisanymi do nich lakierami. To znacznie ułatwia i przyspiesza poszukiwania.

Po wyborze lakieru zdecyduj o sposobie aplikacji. Najczęściej zaleca się malowanie pędzlem, wałkiem lub pistoletem lakierniczym. W ostatnim przypadku farbę należy jednak połączyć z rozcieńczalnikiem. Oprócz tego potrzebne Ci będą zabezpieczenie dłoni, farba podkładowa i w zależności od wybranego lakieru utwardzacz. Producenci często informują, jakich produktów użyć z danym lakierem. Warto kierować się tymi wskazówkami i mieć pewność, że farba wytrzyma w nienaruszonym stanie długi czas.

Malowanie maszyn rolniczych — jak nakładać lakier do ciągników?

Prawidłowo nałożone lakiery do ciągników chronią karoserię przed uszkodzeniami i wystąpieniem korozji. Im lepiej zaaplikujesz farbę, tym mniejsze ryzyko pojawienia się rdzy, nawet podczas pracy w trudnych warunkach. Dlatego malowanie maszyn rolniczych to proces, do którego warto podejść z należytą starannością. Oto podstawowe kroki, które zapewniają precyzyjną i trwałą aplikację lakieru:

  • przygotowanie podłoża, czyli usunięcie zabrudzeń, resztek starego lakieru i ewentualnie rdzy (na przykład papierem ściernym, szlifierką),
  • odtłuszczenie i wysuszenie całej powierzchni (to gwarancja lepszej przyczepności i trwałości lakieru),
  • nałożenie farby podkładowej i ponowne zmatowienie oraz odpylenie powierzchni,
  • nałożenie farby i w zależności od zaleceń producenta utwardzacza.

Przed rozpoczęciem prac warto również sprawdzić pogodę i wilgotność powietrza. Przy wysokiej wilgoci proces schnięcia może znacznie się wydłużyć. Producenci lakierów do ciągników zwykle informują, ile wynosi czas schnięcia emalii i kiedy można nałożyć kolejną warstwę. Dobrze jest zwrócić uwagę na te instrukcje, aby uniknąć zapowietrzeń, obniżenia trwałości farby czy nieestetycznych przejść między kolorami.

Polecane

pixel